kobieta architekt

Dlaczego warto skorzystać z usług architekta?

Joanna | | Blog

Architektura to niezwykle rozległa dyscyplina, która nie tylko pozwala na rozpisanie konstrukcji domu na planie, ale wymaga także wiedzy związanej z materiałoznawstwem czy także szeroko rozumianym designem oraz architekturą wnętrz. Wiedza zdobyta w wyniku wieloletniego doświadczenia powinna być dla każdego wystarczającym argumentem, aby skorzystać ze wsparcia architekta podczas realizacji jakiejkolwiek inwestycji. Architekci dysponują szeroką wiedzą nie tylko inżynierską, to także branża kreatywna – zazwyczaj pomagają spełnić oczekiwania klientów nie obawiając się wyzwań czy niepopularnych rozwiązań.

Pamiętajmy, że architekci nie pracują sami – pracują w zespołach z projektantami branżowymi, geotechnikami, kosztorysantami, prawnikami i wieloma specjalistami w specjalnościach powiązanych z budownictwem – mają więc wsparcie i możliwość konsultacji we wszystkich tematach związanych z procesem budowlanym.

Ważna jest również praktyka na budowach – to dzięki niej architekt potrafi wyrobić sobie zdanie co do rozwiązań technologicznych i opowiedzieć o tym Klientom.

Wymagania związane z lokalizacją danej inwestycji

Już na etapie pomysłu na realizację inwestycji warto skonsultować go z architektem. Pomoże on określić takie podstawowe kwestie jak np. to, czy lokalizacja wybrana pod budowę obiektu charakteryzuje się odpowiednim ukształtowaniem terenu oraz w jaki sposób należy usytuować projekt względem stron świata. Pozwoli to także zweryfikować oczekiwania klienta związane z przeznaczeniem obiektu oraz sposobem jego użytkowania.

Architekt z praktyki wie gdzie i w jaki sposób zweryfikować czy zamierzona inwestycja będzie możliwa do zrealizowania w wybranym miejscu. Większość pośredników bazuje na wypisie z KW a to zupełnie niewystarczające. Potrzebne jest również sprawdzenie ograniczeń wynikających z uwarunkowań prawnych (plany miejscowe, dostęp do drogi, media, ochrona środowiska, hałas itp.), czyli weryfikacja prawnych możliwości wykorzystania nieruchomości – i nie chodzi tu o kodeks cywilny, tylko szeroko rozumiane przepisy budowlane. Doświadczony architekt wie również jaka jest praktyka urzędów wydających pozwolenia na budowę, czego wymagają i jakie dokumenty będą potrzebne.

Wsłuchiwanie się w potrzeby i oczekiwania klienta

Konsultacja z architektem to również sposób na wydobycie całego potencjału związanego z projektem danej inwestycji. Szczególnie projektowanie osiedli mieszkaniowych napotkać może na wiele problemów, które efekcie mogą obniżyć wartość inwestycji. Specjalista z dużym doświadczeniem projektowym będzie w stanie zaproponować rozwiązania, które spełnią oczekiwania i potrzeby inwestora podpowiedzieć, jak poruszać się w przepisach.  Biura projektowe, poza samym tworzeniem planów, prowadzą także działalność konsultacyjną i doradczą.

Dopasowanie projektu do obowiązujących trendów

Architekci to specjaliści, którzy posiadają orientację w prawie budowlanym, dzięki czemu ich projekty są nie tylko funkcjonalne, ale także odpowiadające wymogom bezpieczeństwa. Dlatego przy okazji budowy domu warto skonsultować z nimi swoje zamierzenia pod kątem możliwości ich zrealizowania w naszym porządku prawnym.

Nie mniejsze znaczenie ma dziś dopasowanie inwestycji do wymogów budownictwa ekologicznego, czyli dobranie odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji, które będą przyjazne dla środowiska i mieszkańców.

Rynek materiałów budowlanych i technologii nieustannie się rozwija, a architekci śledzą ten rozwój i testują nowe technologie. Potrafią więc podpowiedzieć rozwiązania, o których inwestor nigdy nie słyszał. Czasem w ten sposób rozwiązuje się problem, który wstrzymywał inwestycję.