wynajem

Czy na pewno jeśli lokal ma status “użytkowy” możesz w nim prowadzić każdą działalność? Sprawdź zanim zainwestujesz

Joanna | | Blog

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wymaga odpowiedniego lokalu, w którym będziemy przyjmować klientów lub w którym będzie zlokalizowane nasze biuro. Niestety podczas szukania idealnej lokalizacji należy być bardzo ostrożnym. Przestrzeń, która często wydaje się wręcz idealna, może bowiem okazać się niezgodna z przepisami lub niedopasowana do rodzaju prowadzonej działalności. Czy więc każdy lokal użytkowy może być wykorzystany w tym celu? A może znaczenie ma typ prowadzonych działań? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy każdy lokal użytkowy może służyć do prowadzenia działalności?

Lokal użytkowy musi spełniać szereg wymagań, takich jak dopasowanie do przepisów prawa budowlanego oraz do wymogów sanitarnych, BHP, czy przeciwpożarowych. Co więcej, dla różnych typów działalności wspomniane wymagania są różne: inne dla sklepu, inne dla przychodni, inne dla biura, inne dla restauracji, itd.

Jeśli chcemy rozpocząć prowadzenie działalności w wybranej lokalizacji, konieczne jest pamiętanie o kilku czynnikach. Sytuacja jest odmienna w zależności od tego, czy budujemy nową konstrukcję od podstaw, czy też przekształcamy istniejącą już przestrzeń. Pierwsza opcja wiąże się z koniecznością uzyskania licznych pozwoleń i dokumentów oraz uzgodnień z rzeczoznawcami, inspektorami BHP, sanepidem i osobami odpowiedzialnymi za PPOŻ. Konieczne jest także opracowanie projektu budynku uzgodnionego przez ww. rzeczoznawców. 

W przypadku drugiej opcji w grę wchodzi z kolei m.in. pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania. Jeśli zmieniamy aranżację – wymaga to również pozwolenia na budowę i projektu uzgodnionego przez rzeczoznawców.

Co ważne, wybrana przestrzeń musi być dopasowana do rodzaju prowadzonej działalności. Chodzi przede wszystkim o wzięcie pod uwagę liczby zatrudnionych pracowników oraz wytyczne BHP, które należy zastosować. Inne ważne kwestie to przepisy dotyczące wielkości pomieszczeń, oświetlenia, norm hałasu, wentylacji i ochrony przeciwpożarowej. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i klientów – to my, jako osoby prowadzące działalność, ponosimy za nich odpowiedzialność.

Jak sprawdzić, czy lokal nadaje się do prowadzenia działalności?

Weryfikacja, czy dany lokal spełnia normy i nadaje się do prowadzenia działalności, jest skomplikowanym procesem, który wymaga naprawdę dobrej znajomości przepisów. Nie warto więc działać na własną rękę. Racjonalną decyzją jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu przeprowadzą  Inwestora przez cały proces, aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Jeśli więc chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo i podjąć słuszne działania, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. Jako pasjonaci do każdej sprawy podchodzimy profesjonalnie i kompleksowo. Do dyspozycji klientów stawiamy także nasze ponad trzydziestoletnie doświadczenie. Zajmujemy się m.in. opracowaniem różnego rodzaju analiz i ocen sytuacji, dzięki czemu wnikamy głęboko w problem. Na podstawie danych, które dostarczamy możliwe jest podjęcie mądrej, korzystnej decyzji.