projekt 3D

Dlaczego warto wykonać trójwymiarowe wizualizacje wnętrz?

Joanna | | Blog

Nie wszyscy potrafimy wyobrazić sobie efekt końcowy z płaskich rysunków. Aby uzmysłowić sobie w pełni, jak w rzeczywistości wyglądać będzie projektowany przez nas budynek, przydatna jest jego odpowiednia wizualizacja. To samo dotyczy wnętrza. O znaczeniu takich wizualizacji dla praktycznych rozwiązań i zadowolenia Klienta piszemy w dzisiejszym artykule – zapraszamy.

Praktyczne względy przy projektowaniu wnętrz i nie tylko

Bardzo trudno jest przy pomocy słów i płaskich rysunków oddać klimat i przestrzeń. Nie wszyscy potrafimy zobaczyć oczyma wyobraźni to, co projektant wnętrz chce osiągnąć. Pracownia Projektowa BOZART na Wasze życzenie przygotuje trójwymiarowe wizualizacje, które pomagają wyobrazić sobie efekt. Pamiętajmy, że wizualizacje nie są projektem. Pokazują ogólny charakter wnętrza lub domu, ale nie rozstrzygają o rozwiązaniach szczegółowych, więc trzeba opracować i dobrać wszystkie detale – tak, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Jednak to nie tylko kwestia prezentacji planowanego efektu. Dla nas najważniejszy jest Klient – całą naszą wiedzę i doświadczenie wykorzystujemy do komunikacji z Klientem. Precyzyjna i szczera komunikacja z Klient – między innymi za pomocą wizualizacji – jest warunkiem, aby zrozumiał on projekt architektoniczny domu, czy poczuł klimat wnętrza. Dbamy o to, żeby Klient poznał opcje; opcje zaś wywołują dyskusję i chęć zgłębienia tematu. Klient jest najbardziej zaangażowany – bo to jego przyszłe miejsce na ziemi. Nam zależy na zaprojektowaniu go najlepiej jak możemy.

Trójwymiarowe wizualizacje są w tej chwili standardem

Profesjonalne biura projektowe wykorzystują narzędzie, jakim jest wizualizacja 3D. I co najważniejsze, doceniają je również Klienci. Dzięki temu mogą „na własne oczy” przekonać się, czy zaproponowane przez architekta rozwiązania rzeczywiście są zgodne z oczekiwaniami. Co więcej, można to sprawdzić znacznie szybciej niż podczas długich rozmów czy tworzenia standardowych rzutów.

Wizualizacje trójwymiarowe pozwalają przekonać się nie tylko, jak będzie wyglądać nasz dom czy mieszkanie pod względem estetycznym, czy jak będzie wyglądała przestrzeń, ale ułatwiają zrozumienie wszystkich rozwiązań zaproponowanych przez architekta. Dzięki temu można łatwiej określić, czy wprowadzone elementy wyposażenia rzeczywiście okażą się przydatne i funkcjonalne i czy trafiły w gust i styl życia Klienta. Trzeba pamiętać, że nie zawsze to, co sprawdziło się u jednej osoby, będzie mogło zostać wdrożone u innej. Wizualizacje trójwymiarowe sprzyjają też tworzeniu elastycznych projektów, które można dostosowywać do potrzeb i oczekiwań Klientów.

Wizualizacje trójwymiarowe przyczyniają się też do znacznego skrócenia czasu, jaki trzeba zwykle poświęcić na akceptację i dokonywanie pewnych modyfikacji w projekcie. Bardzo często okazuje się, że rozwiązanie zaproponowane przez architekta wymaga tylko delikatnych zmian, np. tekstury materiału czy koloru, aby Klient wyraził swoją aprobatę.

Pamiętajmy jednak, że nie rozwiązują wielu technicznych aspektów i nie możemy nazywać ich „projektem” To wizja efektu, do którego zmierzamy, ale wymaga jeszcze wielu technicznych opracowań. Na szczęście na tym etapie zaangażowanie Klienta jest już dużo mniejsze.

Na wszystkich etapach powstania projektu istotne jest nie tylko zaangażowanie architekta, ale także klienta – o tym, dlaczego, dowiesz się z tego wpisu.