projekt domu

Indywidualny projekt domu – dlaczego warto?

Joanna | | Blog

Chociaż w naszym kraju nadal największym zainteresowaniem cieszą się gotowe projekty domów jednorodzinnych, to jednak coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z usług indywidualnego projektowania obiektu mieszkalnego. Dotyczy to przede wszystkim rezydencji oraz nietypowych budynków. W tym artykule podpowiemy, jakie są główne zalety takiego rozwiązania.

Główne zalety indywidualnego projektu domu

Główną zaletą jest oczywiście możliwość stworzenia oryginalnego projektu domu w pełni dopasowanego do potrzeb i stylu życia przyszłych mieszkańców. Wszystkie elementy budynku, począwszy od jego wyglądu, poprzez rozwiązania funkcjonalne, aż do materiałów i technologii, będą uwzględniały preferencje klienta. Wszystkie wdrażane rozwiązania będą wynikały z wcześniejszych szczegółowych ustaleń. Dodatkowo profesjonalny architekt może zaproponować wiele możliwości funkcjonalnych i konstrukcyjnych, które pozwolą lepiej dopasować dom do oczekiwań przyszłych mieszkańców.

Nie jest to jednak kwestia jedynie pragmatyczna, techniczna. Jako firma przede wszystkim słuchamy – czasem usłyszymy coś między słowami, czasem zobaczymy coś, z czego klient nie zdaje sobie sprawy. Potem dyskutujemy, podpowiadamy, rozwijamy pomysły. Edukujemy się nawzajem. My się uczymy od klientów, a klienci – od nas. W takich warunkach powstaje projekt niepowtarzalny, dedykowany konkretnym ludziom i pasujący do wybranego miejsca.

Projekt indywidualny domu jest też dostosowywany do miejsca w takim sensie, że architekt inspiruje się warunkami terenowymi, możliwą orientacją domu, jego otoczeniem, aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje dana działka budowlana. Zawsze też pytamy o powody wybrania tej a nie innej działki – coś Klienta w niej urzekło. To coś jest często osią całego projektu.

Wiele osób obawia się, że usługi architekta są drogie. To jednak dobrze wydane pieniądze. Trzeba pamiętać, że profesjonalne biuro projektowe uwzględnia budżet klienta na całą inwestycję. Dobry, profesjonalnie opracowany projekt zwraca się potem w inwestycji. Oferta cenowa za usługi projektowe jest uzależniona od nakładu pracy, więc można dostosować zakres usług do możliwości finansowych. Co więcej, decydując się na indywidualny projekt, nie trzeba już dopłacać do dodatkowej adaptacji budynku. Mamy też pewność, że nie będziemy płacić za kolejne przeróbki w trakcie realizacji projektu. W ramach usług można też skorzystać z fachowych konsultacji, który z chęcią podzieli się swoimi doświadczeniami na temat najlepszych rozwiązań funkcjonalnych w zakresie aranżacji domu.

Na co możesz liczyć, korzystając ze wsparcia profesjonalnego architekta?

Oprócz standardowych usług projektowych architekci zapewniają kompleksowe wsparcie w procesie podejmowania decyzji. Klienci otrzymują trójwymiarowe wizualizacje, które pomagają wyobrazić sobie efekt. Zapewniona jest również pomoc we wstępnym oszacowaniu budżetu całej inwestycji, co również bywa pomocne na późniejszych etapach realizacji budowy. Architekci służą fachową poradą w zakresie doboru technologii budowy obiektu oraz jego wyposażenia technicznego. Zakres usług profesjonalnych biur jest bardzo szeroki, dlatego każdy klient może liczyć na dostosowane oferty do swoich indywidualnych potrzeb.