biuro

Jak zaprojektować biuro?

Joanna | | Blog

Biuro to przestrzeń, która powinna być przyjazna dla pracujących w niej osób, a także dla odwiedzających ją klientów. Sposób i styl  wykończenia biura w dużej mierze zależy od specyfiki branży, w której działa dana firma. Powinna odzwierciedlać misję firmy, albo jej specyfikę. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do celów biznesowych  powinny być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne oraz ergonomiczne. Liczy się także pomysł i świeże spojrzenie na aranżację wnętrz, całość zaś powinna być spójna z obecnymi trendami, a także harmonijna i stylowa.

Dobre pierwsze wrażenie

Firmy architektoniczne wiedzą, jak zaprojektować biuro, aby robiło ono pozytywne wrażenie na kontrahentach, a pracownikom zapewniało komfortową przestrzeń do codziennej pracy. Projekt powinien być przemyślany i spójny z ideą firmy. Umiejętnie urządzone biuro pozwala odwiedzających wprawić w dobry nastrój. Co więcej, wpływa ono na decyzje zakupowe klientów. Perfekcyjne wnętrze jest wizytówką firmy – świadczy o profesjonalizmie i wiedzy przebywających w nim pracowników.

Komfortowe miejsce pracy

Nie można pominąć walorów funkcjonalnych dobrze zaprojektowanego biura. Prawidłowe rozmieszczenie mebli, urządzeń, dobór akcesoriów i materiałów przekłada się na komfort pracy. Przyjemne wnętrze zwiększa zaangażowanie pracowników. Projekty lokali usługowych wykonane przez profesjonalne firmy architektoniczne powstają w oparciu o te oczywiste fakty.

Nowoczesne aranżacje biur uwzględniają także strefy ciszy i relaksu, tak, aby atmosfera biura zbliżała się do warunków domowych. Nie bez znaczenia jest też kontakt z żywymi roślinami, które coraz częściej goszczą w przestrzeniach biurowych, czy to w formie grup zieleni, czy tzw. zielonych ścian.

Normy dotyczące projektowania biur

Podczas projektowania biura trzeba wziąć pod uwagę wiele podstawowych czynników, na które zwracamy uwagę również podczas planowania wnętrza domowego. Zaliczamy do nich m.in. przestrzeń, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, oświetlenie, kolory czy dobór mebli. Jednak w przypadku przestrzeni biurowych konieczne jest również uwzględnienie kwestii takich jak obowiązujące przepisy p-poż. i BHP oraz ergonomiczna organizacja poszczególnych stanowisk pracy.

Osoby odpowiedzialne za wykonanie projektu przestrzeni biurowej muszą przede wszystkim uwzględnić przepisy obowiązujące w naszym kraju.

Budynki i pomieszczenia pracy muszą odpowiadać wymaganiom w zakresie BHP. Wszystkie obiekty pracy są budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Architekt projektuje przestrzeń biurową mając na uwadze także ochronę pożarową i warunki ewakuacji.

Do najważniejszych elementów, jakie regulują przepisy budowlane zaliczamy m.in. oświetlenie, odpowiednią wentylację i zabezpieczenia przed wilgocią, dostosowanie właściwych temperatur, czyli tzw. mikroklimat oraz prawidłową powierzchnię i wymiary pomieszczeń biurowych.