Dom “Cegła” na osiedlu w Wilanowie

DOM CEGŁA

Dom z ceglaną elewacją to wpisująca się we współczesne trendy propozycja zastosowania tradycyjnych materiałów w nowoczesny sposób. Cegła wpisana jest w naszą tradycję budowania – kojarzy się z solidnymi i trwałymi budowlami, ale także z budowaniem naturalnym, z naturalnych materiałów pochodzących z okolicy. W tym projekcie wykorzystano współczesne możliwości dobierania kolorów i tekstur tego tradycyjnego materiału. Cegła w starannie dobranym kolorze, ułożona jest w sposób tworzący światłocień sugerujący zamkowe zwieńczenie muru (blanki), ale też ażury i wzory – w tym wzór adresu. Numer posesji wpisany jest na stałe w elewację domu. Elewacje od strony dojazdu do osiedla „zamykają” domy przed przypadkowymi widzami – nawiązują do  twierdzy „mój dom- to mój zamek”.

Od strony południowo zachodniej domy otwierają się na światło i widoki. Wewnętrzne patio łączy się z ogrodem, wodą i zadaszonym miejscem do wypoczynku. Dzięki temu, że domy są zwrócone „plecami” do siebie – każdy dom zyskał intymne miejsce osłonięte od wzroku sąsiadów i przechodniów.

Drewniane (dla wymagających aluminiowe) lamelowe okiennice pozwalają zasłonić wnętrze domu, gdy letnie słońce daje się we znaki. Łamane okiennice w oknach i przesuwne okiennice na przeszkleniu dwukondygnacyjnego salonu.

Ta propozycja jest także kreatywną odpowiedzią na zapisy planu miejscowego nakazujące projektowanie pochyłych dachów, z kalenicą główną prostopadłą do drogi. Dach jest pogrążony (plan miejscowy tego nie zabrania) dzięki czemu od strony przestrzeni publicznej, domy stwarzają rytm prostokątnych, zwieńczonych blankami małych, prywatnych twierdz, zupełnie nie kojarzących się ze stodołą. Attyki z trójwymiarowym ułożeniem cegieł tworzą wrażenie zwieńczenia muru twierdzy.  To rozedrgany w świetle grającym na elewacjach, ale też w koronach drzew krajobraz przedmieścia łączący miejski styl z dojrzałą naturą w otoczeniu domów.

Ciepła i przyjazna kolorystyka subtelnie kontrastuje z istniejącą zielenią łąk, łęgów i starych drzew.