Dom “Klasyczny” na osiedlu w Wilanowie

DOM KLASYCZNY

Klasyczna bryła domu nawiązująca kształtem do stodoły, odpowiada na obecne trendy i oczekiwania inwestorów. Jednak spokojny i klasyczny wygląd domów od strony ulicy, zmienia się po przekroczeniu bramy wejściowej. Dom kryje niespodziankę – za ogrodzeniem króluje salon/oranżeria w kontrastowej stylistyce.

Nowoczesna, dynamiczna oranżeria, która jest główną strefą wypoczynku w tym domu – klinem wchodzi w ogród i otwiera na otaczające widoki. Skontrastowana jest z główną bryłą domu dodając jej lekkości i finezji. Obrócona, względem głównej osi budynku, bryła oranżerii ustawiona jest względem stron świata tak, aby o każdej porze roku słońce docierało do wnętrza salonu. Ogród dopasowany główną osią do osi salonu, „rozpycha się” w przestrzeni działki, dzięki czemu powstaje wrażenie, że otaczająca salon przestrzeń jest większa.

Całe ściany salonu/oranżerii rozsuwają się, dzięki czemu salon staje się częścią ogrodu. Od strony wschodniej zorganizowany jest ogród wypoczynkowy – zacieniony w letnie popołudnia. Od strony zachodniej zadaszona „przyzba” pozwala grzać się w jesiennym słońcu, a daszek nie tylko osłania odpoczywających na przyzbie, ale też ochrania salon przed zbytnim nagrzewaniem się słońca w lecie.

Elewacja głównej bryły budynku wykorzystuje klasyczne materiały – kamień i drewno, jednak w nowoczesnej odsłonie. Drewno shou-sugi-ban to stara japońska technologia zabezpieczania drewna, ale w Europie jest nowością. Dzięki wspaniałym właściwościom i odporności, drewno zabezpieczone tą technologią zyskuje coraz więcej zwolenników. Takie drewno nie wymaga opieki a jego naturalne odcienie czerni świetnie wpisują się w zielony krajobraz. Okna okolone są opaskami w cieplejszym odcieniu, żeby glify okienne nie pochłaniały światła wpadającego do wnętrza. Kamień naturalny można zastąpić spiekiem, lub innymi nowoczesnymi okładzinami, dzięki czemu okładzina nie będzie wymagała zachodu i konserwacji – wystarczy elewację spłukać wodą.

Rynny są ukryte – nic więc nie zakłóca prostej bryły domu.