Dom z asymenrycznnym dachem na osiedlu w Wilanowie

DOM Z ASYMETRYCZNYM DACHEM

Ten projekt dedykowany jest miłośnikom minimalizmu. Kształt bryły domu, przestrzeń wewnętrzna i zastosowane materiały – oszczędne w wyrazie, proste i klasyczne. Dom łatwy w obsłudze i konserwacji, a mimo to z klimatem.

Prosta, czytelna bryła domu kryje jednak wiele przemyślanych detali. Skośne rozglifienie przy oknach pozwala wpuścić więcej zimowego słońca do wnętrza. Zestawienie nowoczesnych (bezobsługowych) okładzin elewacyjnych z drewnem ocieplającym te strefy elewacji, które mieszkańcy oglądają z bliska na co dzień.

Zadaszony taras otwarty jest na obie strefy ogrodu – wschodnią i zachodnią przy wejściu. Dzięki temu niedzielne śniadania i popołudniowa, codzienna siesta będą się odbywać w asyście światła słonecznego zaglądającego do tej przestrzeni. Ażurowa ścianka drewniana ociepla to wnętrze i osłania przed wzrokiem sąsiadów.

Drewno jest też nawiązaniem do natury i zostało zastosowanie w strefach z nieutrudnionym dostępem, w których łatwo je konserwować. Dla bardziej wymagających można zastosować nowoczesną technologię dzięki której drewno nie będzie wymagało konserwacji.

Salon stanowi oddzielną strefę domu. Ma zwiększoną wysokość i otwarcie na trzy strony świata. Dzięki temu widzimy z salonu zarówno stare drzewa za granicą posesji jak i ogród frontowy i letni salon pod zadaszeniem. Okna pod sufitem salonu a ponad dachem tarasu wpuszczają rozproszone od sufitu światło w głąb pomieszczenia.

Dach spełnia zapisy planu – jest dwuspadowy z kalenicą prostopadłą do ulicy, choć w niczym nie przypomina stodoły. Jest cofnięty w stosunku do ścian domu, nie rzuca się więc w oczy i nie stanowi dominanty dla bryły budynku.

Forma dachu stanowi pretekst do doświetlenia dziennym światłem, zazwyczaj ciemnych pomieszczeń i korytarza na poddaszu budynku. Wysoko umieszczone okna wpuszczają północne światło w głąb pomieszczeń, a ich cofnięcie od krawędzi elewacji pozostawia przestrzeń techniczną do ich umycia.