Dom o zmiennej geometrii

DOM O ZMIENNEJ GEOMETRII

Głównym założeniem tej propozycji jest otwarcie domu na główny atut otoczenia – dojrzałą przyrodę. Dlatego domy rozszerzają się w stronę widoków, niejako odwracając się tyłem do drogi.

Rozszerzający się plan budynku tworzy dynamiczną bryłę. Przy zachowaniu ścian zewnętrznych o jednakowej wysokości – kalenica domu unosi się, stwarzając wrażenie jakby dom chciał odlecieć.

Dla takiej bryły budynku konieczne było znalezienie materiału, który pokryje zarówno dach jak i ściany. Okładziny z łupka, lub nowoczesnych elementów syntetycznych tworzą na powierzchni domu łuskę, przywołującą skojarzenie z rakietą kosmiczną. Takie pokrycie budynku ujednolica i uspokaja bryłę, a dodatkowo daje zaskakujące efekty światłocienia – różne o różnych porach roku.

Naturalnie połyskująca powierzchnia łupka sprawia, że ciemna elewacja żyje w świetle słońca, mieni się i współgra z grą cieni w koronach drzew. Doskonale też wpisuje się w otaczającą zieleń.

Przestrzeń tarasu i letniego salonu ocieplona okładziną drewnianą. Zastosowane naturalne materiały wpisują się w ideę domu zintegrowanego z naturą.