para-sprawdzajacy-plan-mieszkania

Co sprawia, że klienci dobrze oceniają projekt osiedla

Joanna | | Blog

Liczba nowych osiedli mieszkaniowych w Polsce wciąż rośnie. Ich nowoczesna architektura skutecznie przyciąga klientów. Jednak co sprawia, że dane osiedle staje się w ich oczach naprawdę atrakcyjnym miejscem do zamieszkania?

Najważniejsze cechy dobrze zaprojektowanego osiedla

Oczywiście, dla znacznej większości osób nadal najważniejszym kryterium przy wyborze mieszkania jest jego lokalizacja. Obecnie jednak coraz więcej osób jest w stanie wybrać osiedle zlokalizowane mniej korzystnie, jeśli wyróżnia się ono dobrze przemyślanym projektem. Co to oznacza w praktyce?  Projektowanie osiedli mieszkaniowych w dzisiejszych czasach musi skupiać się na potrzebach mieszkańców. W przypadku dużych projektów pozytywnie oceniana jest obecność sklepów, placów zabaw, stref rekreacyjnych, terenów zielonych oraz placówek medycznych. W mniejszych inwestycjach ważne okazują się miejsca parkingowe dla gości oraz bliskość infrastruktury.

Na co jeszcze zwracają uwagę klienci?

Nowoczesna architektura zawsze przyciąga uwagę i wpływa na zainteresowanie osiedlem. Ważny jest też spójny design projektu, który musi być na tyle uniwersalny, aby pozwalać na swobodną indywidualizację domu poprzez na przykład kolorystykę. Projektowanie osiedli mieszkaniowych powinno opierać się jednak głównie na uwzględnieniu komfortu mieszkańca. Dobrze zorganizowane drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, garaże, a nawet wystarczająca ilość koszy na śmieci są bardzo ważne dla klientów. Nie bez znaczenia okazuje się też poczucie intymności. W osiedlach domów jednorodzinnych ważne jest takie zagospodarowanie działki, aby ogródki były osłonięte od wzroku przechodniów i sąsiadów. W budynkach wielorodzinnych balkony powinny zostać usytuowane w taki sposób, który również zapewnia ochronę przed niechcianymi spojrzeniami.